Snooker: Q tour 4, 2023

09nov(nov 9)8:00 am12(nov 12)11:59 pmSnooker: Q tour 4, 2023

Event Details

The 2023–24 Q Tour is a series of snooker tournaments taking place during the 2023–24 snooker season. The Q Tour is the second-tier tour, run by the World Professional Billiards and Snooker Association, for players not on the main World Snooker Tour.

A series of seven UK/Europe events will be played with the leading money-winner gaining a place on the main tour for the 2024–25 snooker season. 16 players; the tournament winners and the highest-ranked players who had not already got a place on the main tour for the 2023–24 season, will gain entry to a further event, the WPBSA Q Tour Global Playoff. They will be joined by up to 8 players from the Q Tour Global; a further series of events held around the world. These 24 players will compete for a further three places on the World Snooker Tour.

Schedule

Qual Round 1

(Last 139; Best of 5; Losers receive £0)

Serial Number Player 1 Versus Player 2 Date & Timing
1 Connor Benzey (a) [62] V Lee Stephens (a) [72] Thu 09 Nov 18:00
2 Brandon Langan (a) [109] V Jia Sihao (a) Fri 10 Nov 15:00
3 Oliver Briffett-Payne (a) [108] V Christian Richter (a) [71] Fri 10 Nov 15:00
4 Billy West (a) V Jed Mann (a) [99] Thu 09 Nov 18:00
5 Jimmy Gratton (a) [78] V Brandon Hall (a) [96] Thu 09 Nov 18:00
6 Louis Wakelin (a) [98] V Andrew Robson (a) [66] Thu 09 Nov 18:00
7 Alex Clenshaw (a) [83] V Luke Simmonds (a) Est. Thu 09 Nov 19:30
8 Jack Harris (a) V Callum Beresford (a) [73] Est. Thu 09 Nov 19:30
9 George Pragnell (a) [40] V Jason Lawrence (a) [105] Est. Thu 09 Nov 19:30
10 Leone Crowley (a) [86] V Adam Longley (a) [94] Fri 10 Nov 15:00
11 Lennard Cripps (a) V Sean Maddocks (a) [37] Est. Thu 09 Nov 19:30
12 Adam Evison (a) V Manuel Ederer (a) [69] Fri 10 Nov 15:00
13 James McGouran (a) V Scott Bell (a) [70] Est. Thu 09 Nov 21:00
14 Simon Dent (a) V Digvijay Kadian (a) [100] Est. Thu 09 Nov 21:00
15 Aaron Busuttil (a) [48] V Mitchell Travis (a) [91] Fri 10 Nov 15:00
16 Jason Wright (a) [75] V Elias Martin-Beris (a) [104] Est. Thu 09 Nov 21:00
17 Matthew Simpson (a) V Jake Robinson (a) [107] Est. Thu 09 Nov 21:00
18 Gareth Edwards (a) V Ian Martin (a) [44] Est. Thu 09 Nov 22:30
19 Kuldesh Johal (a) [74] V Hamim Hussain (a) [5] Est. Thu 09 Nov 22:30
20 Gerard Greene (a) V Amaan Iqbal (a) [103] Fri 10 Nov 15:00
21 Ian Desmier (a) V Artemijs Zizins (a) [35] Fri 10 Nov 15:00
22 Ayaan Igbal (a) [55] V Shaun Liu (a) [36] Fri 10 Nov 15:00
23 Nathan Jones (a) [57] V Olivier Pechenart (a) [77] Est. Fri 10 Nov 16:30
24 Brian Ochoiski (a) [28] V Zac Cosker (a) [85] Est. Fri 10 Nov 16:30
25 Anthony Wall (a) V Luke Pinches (a) [59] Est. Thu 09 Nov 22:30
26 Riley Powell (a) [68] V Halim Hussain (a) [60] Est. Thu 09 Nov 22:30
27 Vishwajeet Mohan (a) V Saqib Nasir (a) [93] Est. Fri 10 Nov 16:30

Qual Round 2(Last 112; Best of 5; Losers receive £0)
1 Benzey / L Stephens v Pakistan Abdul Raheem (a) Est. Fri 10 Nov 16:30
2 England William Lemons (a) v Langan / Jia Est. Fri 10 Nov 16:30
3 England Edward Jones (a) v England Mark Love (a) Est. Fri 10 Nov 16:30
4 England Logan Hall (a) v England Lee Shanker (a) [92] Est. Fri 10 Nov 16:30
5 Briffett-Payne / Richter v West / J Mann Est. Fri 10 Nov 16:30
6 Gratton / B Hall v L Wakelin / Andrew Robson Est. Fri 10 Nov 18:00
7 Clenshaw / Simmonds v Northern Ireland Joel Connolly (a) [87] Est. Fri 10 Nov 18:00
8 J Harris / Beresford v Poland Michal Szubarczyk (a) [90] Est. Fri 10 Nov 18:00
9 Spain Gabriel Argos (a) v England Simon Blackwell (a) Est. Fri 10 Nov 18:00
10 Pragnell / Lawrence v L Crowley / Longley Est. Fri 10 Nov 18:00
11 England Phil O’Kane (a) [47] v Cripps / Maddocks Est. Fri 10 Nov 18:00
12 Evison / Ederer v McGouran / S Bell Est. Fri 10 Nov 18:00
13 Dent / D Kadian v Wales Jacob Boyle (a) Est. Fri 10 Nov 18:00
14 Busuttil / M Travis v England Brandon Nguyen (a) [88] Est. Fri 10 Nov 19:30
15 England Kevin Willsher (a) v Wales Daniel Williams (a) [97] Est. Fri 10 Nov 19:30
16 J Wright / Martin-Beris v M Simpson / Robinson Est. Fri 10 Nov 19:30
17 G Edwards / I Martin v England Andrew Milliard (a) Est. Fri 10 Nov 19:30
18 Wales Marc Shaw (a) [54] v Scotland Jack Borwick (a) [106] Est. Fri 10 Nov 19:30
19 Latvia Filips Kalnins (a) [84] v Romania Corina Maracine (af) [89] Est. Fri 10 Nov 19:30
20 Johal / Ham Hussain v Belgium Nick Jansen (a) [76] Est. Fri 10 Nov 19:30
21 India Kreishh Gurbaxani (a) [23] v England Patrick Whelan (a) [43] Est. Fri 10 Nov 19:30
22 England Kayden Brierley (a) [82] v Gerard Greene / Amaan Iqbal Est. Fri 10 Nov 21:00
23 Pakistan Farakh Ajaib (a) [52] v Wales Matthew Roberts (a) Est. Fri 10 Nov 21:00
24 Wales Tyler Rees (a) [12] v England Tom Maxfield (a) Est. Fri 10 Nov 21:00
25 Desmier / Zizins v England Westley Cooper (a) Est. Fri 10 Nov 21:00
26 Ayaan Iqbal / Shaun Liu v France Nicolas Mortreux (a) [50] Est. Fri 10 Nov 21:00
27 Bulgaria Velian Dimitrov (a) [67] v England Nigel Clarke (a) Est. Fri 10 Nov 21:00
28 England Peter Devlin (a) [14] v Nathan Jones / Pechenart Est. Fri 10 Nov 21:00
29 B Ochoiski / Cosker v Wall / L Pinches Est. Fri 10 Nov 21:00
30 England Matthew Glasby (a) [46] v England Adrian Rosa (a) Est. Fri 10 Nov 22:30
31 Pakistan Faizaan Mohammed (a) [102] v Powell / Hal Hussain Est. Fri 10 Nov 22:30
32 Mohan / Saqib Nasir v Belgium Sybren Sokolowski (a) [81] Est. Fri 10 Nov 22:30

Qual Round 3(Last 80; Best of 5; Losers receive £0)
1 tbd / Raheem v Lemons / tbd Est. Fri 10 Nov 22:30
2 Jones / Love v Hall / Shanker Est. Fri 10 Nov 22:30
3 To be decided v To be decided Est. Fri 10 Nov 22:30
4 tbd / Joel Connolly v tbd / Szubarczyk Est. Fri 10 Nov 22:30
5 Argos / Blackwell v To be decided Est. Fri 10 Nov 22:30
6 P O’Kane / tbd v To be decided Est. Sat 11 Nov 00:00
7 tbd / Boyle v tbd / Nguyen Est. Sat 11 Nov 00:00
8 Willsher / D Williams v To be decided Est. Sat 11 Nov 00:00
9 tbd / Milliard v Shaw / Borwick Est. Sat 11 Nov 00:00
10 Kalnins / Maracine v tbd / Jansen Est. Sat 11 Nov 00:00
11 Gurbaxani / P Whelan v Brierley / tbd Est. Sat 11 Nov 00:00
12 Ajaib / M Roberts v Tyler Rees / Maxfield Est. Sat 11 Nov 00:00
13 tbd / Westley Cooper v tbd / Mortreux Est. Sat 11 Nov 00:00
14 Dimitrov / N Clarke v P Devlin / tbd Est. Sat 11 Nov 01:30
15 To be decided v Glasby / A Rosa Est. Sat 11 Nov 01:30
16 F Mohammed / tbd v tbd / Sokolowski Est. Sat 11 Nov 01:30

Round 1(Last 64; Best of 5; Losers receive £0)
1 Wales Alex Taubman (a) [45] v India Asutosh Padhy (a) [18] Sat 11 Nov 15:00
2 England Harvey Chandler (a) [8] v To be decided Sat 11 Nov 15:00
3 England Billy Castle (a) [21] v Northern Ireland Robbie McGuigan (a) [49] Sat 11 Nov 15:00
4 England Alex Millington (a) [20] v To be decided Sat 11 Nov 15:00
5 England Daniel Womersley (a) [22] v England Paul Deaville (a) [39] Sat 11 Nov 15:00
6 Northern Ireland Fergal Quinn (a) [29] v England Alfie Lee (a) [64] Sat 11 Nov 15:00
7 England Lewis Ullah (a) [61] v Hong Kong Chang Yu Kiu (a) [17] Sat 11 Nov 15:00
8 Ukraine Iulian Boiko (a) [19] v To be decided Sat 11 Nov 15:00
9 England Jamie Curtis-Barrett (a) [79] v England Oliver Sykes (a) [34] Est. Sat 11 Nov 16:30
10 England Sydney Wilson (a) [80] v India Dhruv Jatan Patel (a) [51] Est. Sat 11 Nov 16:30
11 England Haydon Pinhey (a) [95] v To be decided Est. Sat 11 Nov 16:30
12 Austria Florian Nüßle (a) [10] v Hungary Bulcsu Revesz (a) [38] Est. Sat 11 Nov 16:30
13 Jamaica Rory McLeod (a) [26] v England Joshua Cooper (a) [41] Est. Sat 11 Nov 16:30
14 England Joshua Thomond (a) [33] v To be decided Est. Sat 11 Nov 16:30
15 England Martyn Taylor (a) [63] v England Hayden Staniland (a) [101] Est. Sat 11 Nov 16:30
16 Hong Kong Cheung Ka Wai (a) [30] v England Neal Jones (a) [53] Est. Sat 11 Nov 16:30
17 England Sean McAllister (a) [16] v To be decided Est. Sat 11 Nov 18:00
18 England Craig Steadman (a) [4] v Moldova Vladislav Gradinari (a) [65] Est. Sat 11 Nov 18:00
19 England Josh Mulholland (a) [58] v England Aidan Murphy (a) [32] Est. Sat 11 Nov 18:00
20 Scotland Chris Totten (a) [24] v To be decided Est. Sat 11 Nov 18:00
21 England Ryan Davies (a) [7] v To be decided Est. Sat 11 Nov 18:00
22 Wales Alfie Davies (a) [9] v Poland Antoni Kowalski (a) [11] Est. Sat 11 Nov 18:00
23 Wales Duane Jones (a) [13] v China Lei Peifan (a) [25] Est. Sat 11 Nov 18:00
24 England Simon Bedford (a) [27] v To be decided Est. Sat 11 Nov 18:00
25 England Zack Richardson (a) v Wales Liam Davies (a) [1] Est. Sat 11 Nov 19:30
26 England Peter Lines (a) [6] v To be decided Est. Sat 11 Nov 19:30
27 England Michael Holt (a) [2] v To be decided Est. Sat 11 Nov 19:30
28 Germany Umut Dikme (a) [3] v To be decided Est. Sat 11 Nov 19:30
29 Wales Ben Fortey (a) [56] v To be decided Est. Sat 11 Nov 19:30
30 England Steven Hallworth (a) [31] v To be decided Est. Sat 11 Nov 19:30
31 England Barry Pinches (a) [15] v To be decided Est. Sat 11 Nov 19:30
32 Poland Daniel Holoyda (a) [42] v To be decided Est. Sat 11 Nov 19:30

Round 2(Last 32; Best of 5; Losers receive £200)
1 Taubman / Padhy v Chandler / tbd Est. Sat 11 Nov 21:00
2 B J Castle / McGuigan v A Millington / tbd Est. Sat 11 Nov 21:00
3 Womersley / Deaville v Fergal Quinn / Alfie Lee Est. Sat 11 Nov 21:00
4 Ullah / Chang Yu Kiu v Boiko / tbd Est. Sat 11 Nov 21:00
5 Curtis-Barrett / Sykes v S Wilson / Patel Est. Sat 11 Nov 21:00
6 Pinhey / tbd v Nüßle / Revesz Est. Sat 11 Nov 21:00
7 R McLeod / J Cooper v Thomond / tbd Est. Sat 11 Nov 21:00
8 Martyn Taylor / Staniland v Cheung Ka Wai / Neal Jones Est. Sat 11 Nov 21:00
9 McAllister / tbd v Steadman / Gradinari Est. Sat 11 Nov 22:30
10 Mulholland / A Murphy v Totten / tbd Est. Sat 11 Nov 22:30
11 R Davies / tbd v Alfie Davies / A Kowalski Est. Sat 11 Nov 22:30
12 D Jones / Lei Peifan v Bedford / tbd Est. Sat 11 Nov 22:30
13 Z Richardson / L J Davies v P Lines / tbd Est. Sat 11 Nov 22:30
14 Holt / tbd v U Dikme / tbd Est. Sat 11 Nov 22:30
15 Fortey / tbd v Hallworth / tbd Est. Sat 11 Nov 22:30
16 B Pinches / tbd v Holoyda / tbd Est. Sat 11 Nov 22:30

Round 3(Last 16; Best of 5; Losers receive £300)
1 To be decided v To be decided Est. Sun 12 Nov 00:00
2 To be decided v To be decided Est. Sun 12 Nov 00:00
3 To be decided v To be decided Est. Sun 12 Nov 00:00
4 To be decided v To be decided Est. Sun 12 Nov 00:00
5 To be decided v To be decided Est. Sun 12 Nov 00:00
6 To be decided v To be decided Est. Sun 12 Nov 00:00
7 To be decided v To be decided Est. Sun 12 Nov 00:00
8 To be decided v To be decided Est. Sun 12 Nov 00:00

Quarterfinals(Best of 7; Losers receive £600)
01 To be decided v To be decided Sun 12 Nov 15:00
02 To be decided v To be decided Sun 12 Nov 15:00
03 To be decided v To be decided Sun 12 Nov 15:00
04 To be decided v To be decided Sun 12 Nov 15:00

Semifinals(Best of 7; Losers receive £900)
To be decided v To be decided Est. Sun 12 Nov 18:00
To be decided v To be decided Est. Sun 12 Nov 18:00

Final(Best of 9; Winner: £3,000; Runner-up: £1,500)
To be decided v To be decided Est. Sun 12 Nov 21:30

more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This field is required.

This field is required.

Lets chat
1
Baji Live
Hello
Can we help you?
Hello! Thanks for reaching out. Welcome to BJ Baji, We'll keep you updated with the latest news and important details Affiliate Code4rruO148