Snooker: Du Xiaoman International Championship 2023

05novAll Day12Snooker: Du Xiaoman International Championship 2023

Event Details

The 2023 International Championship (officially the 2023 Du Xiaoman International Championship) is an upcoming professional snooker tournament that is scheduled to take place from 5 to 12 November 2023 at the Tianjin People’s Stadium  in Tianjin, China.It is the ninth iteration of the International Championship first held in 2012.

Judd Trump is the defending champion, after defeating Shaun Murphy 10–3 in the previous final.

The event is the ninth iteration of the International Championship, having been first held in 2012. The event will take place from 5–12 November 2023 in TianjinChina.

Qualifying for the event was held from 18 to 23 September 2023 at the Ponds Forge International Sports Centre in Sheffield, England. Matches are best-of-11 frames until the semi-finals, which are best-of-17 frames, and the final will be a best-of-19 frames match.

Schedule

Round 2(Last 64; Best of 11; Losers receive £5,000)
1 Judd Trump / tbd v Wales Michael White [64] Mon 06 Nov 16:30
2 Scotland Stephen Maguire [32] v England Joe O’Connor [33] Sun 05 Nov 06:30
3 Wales Ryan Day [16] v Wales Jackson Page [49] Sun 05 Nov 11:30
4 Iran Hossein Vafaei [17] v Scotland Ross Muir [91] Sun 05 Nov 16:30
5 Woollaston / Wang Xinbo v Wales Dylan Emery [73] Mon 06 Nov 11:30
6 England David Grace [56] v Scotland John Higgins [9] Sun 05 Nov 16:30
7 Northern Ireland Jordan Brown [40] v England David Gilbert [25] Sun 05 Nov 06:30
8 England Elliot Slessor [57] v England Kyren Wilson [8] Sun 05 Nov 11:30
9 England Mark Selby [5] v England Stuart Carrington [107] Mon 06 Nov 11:30
10 England Jimmy Robertson [28] v China Xiao Guodong [37] Mon 06 Nov 11:30
11 Hong Kong Marco Fu [119] v England Sanderson Lam [71] Sun 05 Nov 11:30
12 England Tom Ford [21] v China Cao Yupeng [44] Sun 05 Nov 16:30
13 Wales Jamie Jones [45] v England Ricky Walden [20] Sun 05 Nov 16:30
14 China Tian Pengfei [52] v England Barry Hawkins [13] Sun 05 Nov 06:30
15 Thailand Thepchaiya Un-Nooh [36] v England Matthew Selt [29] Sun 05 Nov 16:30
16 England Oliver Lines [61] v Northern Ireland Mark Allen [4] Sun 05 Nov 06:30
17 R O’Sullivan / K Doherty v England Mark Joyce [62] Mon 06 Nov 16:30
18 China Si Jiahui [30] v Wales Jak Jones [35] Mon 06 Nov 11:30
19 England Jack Lisowski [14] v Scotland Scott Donaldson [51] Sun 05 Nov 06:30
20 Scotland Anthony McGill [19] v England Sam Craigie [46] Mon 06 Nov 16:30
21 Wales Matthew Stevens [43] v England Stuart Bingham [22] Sun 05 Nov 11:30
22 England John Astley [66] v England Ali Carter [11] Sun 05 Nov 16:30
23 Hamilton / Bai Yulu v Zhou Yuelong / O’Donnell Mon 06 Nov 11:30
24 Wales Daniel Wells [88] v Australia Neil Robertson [6] Mon 06 Nov 16:30
25 England Shaun Murphy [7] v Wales Dominic Dale [58] Mon 06 Nov 16:30
26 England Chris Wakelin [26] v China Lyu Haotian [39] Sun 05 Nov 11:30
27 Wales Mark J Williams [10] v China Zhang Anda [55] Mon 06 Nov 11:30
28 Thailand Noppon Saengkham [23] v England Liam Pullen [110] Mon 06 Nov 11:30
29 England Robbie Williams [47] v England Gary Wilson [18] Mon 06 Nov 16:30
30 China Long Zehuang [96] v Ding Junhui / I Burns Mon 06 Nov 16:30
31 China Pang Junxu [34] v China Fan Zhengyi [31] Mon 06 Nov 16:30
32 England Mark Davis [63] v Brecel / A Elsayed Mon 06 Nov 11:30

Round 3(Last 32; Best of 11; Losers receive £9,000)
Matches to be played at 07:30 and 12:30 respectively
1 tbd / Michael White v Maguire / J O’Connor Tue 7 Nov
2 R Day / J Page v Vafaei / Muir Tue 7 Nov
3 tbd / Emery v Grace / J Higgins Tue 7 Nov
4 J Brown / D Gilbert v Slessor / K Wilson Tue 7 Nov
5 Selby / Carrington v J Robertson / Xiao Guodong Tue 7 Nov
6 Marco Fu / S Lam v Ford / Cao Yupeng Tue 7 Nov
7 Jamie Jones / Walden v Tian Pengfei / Hawkins Tue 7 Nov
8 Un-Nooh / Selt v O Lines / M Allen Tue 7 Nov
9 tbd / M Joyce v Si Jiahui / Jak Jones Tue 7 Nov
10 Lisowski / Donaldson v McGill / Sam Craigie Tue 7 Nov
11 M Stevens / Bingham v John Astley / A Carter Tue 7 Nov
12 To be decided v Wells / N Robertson Tue 7 Nov
13 S Murphy / Dale v C Wakelin / Lyu Haotian Tue 7 Nov
14 M J Williams / Zhang Anda v Saengkham / Pullen Tue 7 Nov
15 R Williams / G Wilson v Long Zehuang / tbd Tue 7 Nov
16 Pang Junxu / Fan Zhengyi v Mark Davis / tbd Tue 7 Nov

Round 4(Last 16; Best of 11; Losers receive £14,000)
Matches to be played at 07:30 and 12:30 respectively
1 To be decided v To be decided Wed 8 Nov
2 To be decided v To be decided Wed 8 Nov
3 To be decided v To be decided Wed 8 Nov
4 To be decided v To be decided Wed 8 Nov
5 To be decided v To be decided Wed 8 Nov
6 To be decided v To be decided Wed 8 Nov
7 To be decided v To be decided Wed 8 Nov
8 To be decided v To be decided Wed 8 Nov

To be decided v To be decided Thu 9 Nov
To be decided v To be decided Thu 9 Nov
To be decided v To be decided Thu 9 Nov
To be decided v To be decided Thu 9 Nov

Semifinals(Best of 17; Losers receive £33,000)
Matches to be played on the 10th and 11th of November respectively, sessions scheduled at 7:00 and 12:30 (CET)
To be decided v To be decided
To be decided v To be decided

Final(Best of 19; Winner: £175,000; Runner-up: £75,000)
To be decided v To be decided Sun 12 Nov 11:00
Sun 12 Nov 16:30

more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This field is required.

This field is required.

Lets chat
1
Baji Live
Hello
Can we help you?
Hello! Thanks for reaching out. Welcome to BJ Baji, We'll keep you updated with the latest news and important details Affiliate Code4rruO148